Túto kávu vypestoval Gilberth Rojas Monge na Finca Alto San Pedro. Stromy Red Catuai rastú v optimálnych podmienkach v nadmorskej výške 1 850 metrov v oblasti Santos v Kostarike.
Spoločnosť Solis&Cordero Micromill založila v roku 2018 rodina Solís Cordero, aby pomohla podporovať drobných pestovateľov v regióne Santos. Táto spracovateľská stanica poskytuje rôzne služby vrátane spracovania čerešní, predaja špeciálnej kávy do medzinárodných destinácií, predaja praženej kávy v Kostarike, poradenstva v oblasti spracovania a kontroly kvality a vývozných služieb. Drobným pestovateľom, ktorí spolupracujú so spoločnosťou Solis&Cordero, spracovateľňa pomáha odlíšiť ich kávu tým, že zachováva vysledovateľnosť na úrovni farmy a používa inovatívne metódy spracovania zamerané na kvalitu s cieľom ďalej zlepšovať kvalitu kávy.
Gilberth a jeho rodina selektívne ručne zbierajú zrelé červené čerešne a dodávajú ich do spracovateľne Solis&Cordero. Pri príjme sa čerešňa skontroluje a potom sa 30 hodín fermentuje v celých čerešniach. Potom sa čerešňa umyje v čistej vode a zbaví sa dužiny. Pergamen a zvyšná slizovina sa prenesú na vyvýšené sušiace lôžka. Keď je pergamen takmer suchý, dokončí sa v mechanických sušičkách Guardiola pri teplote 45 °C.
Vďaka neúnavným inováciám, obrovskému počtu odrôd kávy, rozsiahlym technickým znalostiam a pozornosti venovanej výrobe kávy je Kostarika jednou z najvyspelejších krajín v Strednej Amerike, ktoré sa zaoberajú výrobou kávy.
Na vysokej kvalite produkovanej kávy sa podieľajú aj klimatické podmienky krajiny. V krajine sa nachádza osem kávových oblastí: Guanacaste, West Valley, Turrialba, Valle Central (Centrálne údolie), Tres Rios, Brunca, Orosi a Tarrazú, špecifická časť Valle Central.
Kostarika sa tiež stala svetovým lídrom v oblasti vysledovateľnosti a udržateľnosti produkcie kávy. Deväťdesiat percent z 50 000 pestovateľov kávy v krajine sú drobní farmári a mnohí z nich dnes dodávajú svoje čerešne do butikových spracovateľní, ktoré často spracúvajú čerešne podľa špecifikácií výrobcov, aby sa zachovala kvalita jednej parcely alebo jednej farmy.
Rozvoj spacovateľských procesov je sám o sebe relatívne novým javom. Pred začiatkom roku 2000 bolo bežné, že menší pestovatelia dodávali svoje čerešne do družstevných spracovateľní. S rozvojom lukratívnych špecializovaných trhov si čoraz viac poľnohospodárov začalo zriaďovať spracovateľne na vlastných farmách, čo im umožnilo väčšiu kontrolu nad spracovaním a väčšiu istotu "vysledovateľnosti", ktorá je taká dôležitá pre rastúci segment trhu. Spracovateľne s nadbytočnou kapacitou potom ponúkali svoje služby susediacim poľnohospodárom, pričom ponúkali celý rad metód spracovania malých dávok spolu s úplnou vysledovateľnosťou pre pražiarne a dovozcov. Tento systém umožnil malým a stredne veľkým pestovateľom kávy v Kostarike ponúkať širokú škálu diferencovaných výrobkov. V súčasnosti je takmer rovnako pravdepodobné, že špeciálne šarže kávy z Kostariky budú niesť názov spracovateľne, v ktorom boli spracované, ako názov poľnohospodárskeho podniku, ktorý ich vyrobil.